Mostar, 31. listopada 2020.
Prot. br.: 1233/2020.
SVEĆENICIMA, REDOVNICIMA, REDOVNICAMA I VJERNICIMA
U MOSTARSKO-DUVANJSKOJ I TREBINJSKO-MRKANSKOJ BISKUPIJI
Braćo svećenici, redovnici, redovnice, dragi vjernici!
Svjedočimo kako iz dana u dan situacija s pandemijom korona virusa postaje sve teža. Sve je više zaraženih, a onda posljedično tomu teško oboljelih i preminulih. Ono što se događa na svjetskoj razini, ne mimoilazi ni naše prostore. Nemali je broj naših vjernika, svećenika, redovnika i redovnica, koji su morali u raznim oblicima iskusiti ovu „kugu“ 21. stoljeća. Na području za koje pastoralno skrbi i kojim kanonski upravlja ovaj Ordinarijat do sada je (od ožujka ove godine) ukupno oboljelo više od 8.000 osoba te umrlo oko 130 osoba. Ono što zabrinjava jest da u posljednje vrijeme broj oboljelih ubrzano raste, a i broj smrtnosti se uvećava. Bolnički kapaciteti sve su manji, a zdravstveni djelatnici sve umorniji i na rubu izdržljivosti.
K tomu dolaze nam hladniji dani kada će se većina aktivnosti odvijati u zatvorenim prostorima, pa tako i mogućnost liturgijskih slavlja i pastoralnih čina ne će se moći obavljati na otvorenom kao što je to bio slučaj počevši od proglašenja pandemije kod nas, tj. od polovice mjeseca ožujka.
Ove nas činjenice, poštovana braćo svećenici, redovnici i redovnice, dragi Božji narode, potiču na ozbiljnost i odgovornost u našem ponašanju.
Krizni stožer Federacije BiH u ponedjeljak je donio propise o ponašanju u ovim okolnostima. Propise stožera treba držati svaki vjernik, a osobito svećenik, redovnik i redovnica. A to u našoj crkvenoj stvarnosti i poslanju i konkretnom ponašanju znači:
S obzirom na dozvoljeni broj osoba na liturgijskim i drugim crkvenim slavljima. Dužnost je župnika i svakoga svećenika upozoriti vjernike na dopušteni broj nazočnih osoba u zatvorenom prostoru i osigurati način da se taj broj poštuje, uz pridržavanje propisanoga fizičkoga odstojanja.
S obzirom na nošenje maske. Krizni stožer odredio je da se maske nose u zatvorenom i na otvorenom prostoru, pogotovo kada se ne može poštovati propisani fizički razmak. Stoga je dužnost župnika i svakoga svećenika, ali i katehete u župnoj katehezi, da zahtijevaju od sudionika, kako misnih slavlja, tako i vjeronaučnih i drugih pouka, da upotrebljavaju maske. Isto tako, svaki svećenik pri podjeli bilo kojega sakramenta gdje se ne može osigurati propisani razmak, dužan je nositi masku. Sakramente koji zahtijevaju kontakt rukom – npr. bolesničko pomazanje, svećenik ne će dijeliti u rukavicama nego umakanjem pamuka u sv. ulje i nanošenjem na čelo i na ruke, a sv. Pričest neka se dijeli, dok traje ova pandemija, isključivo na ruke. Sv. ispovijed, gdjegod je to moguće, neka se obavlja u većim prostorijama u kojima se može osigurati fizički razmak i privatnost. U svim drugim slučajevima neka to bude s maskama; pa i kada se radi o ispovijedi u klasičnoj ispovjedaonici gdje se nerijetko stavlja plastika kao zaštita od virusa. Dok traje pandemija neka za vrijeme misnih slavlja ne pjevaju zborovi.
S obzirom na vjeronaučnu pouku. Neka župnici i vjeroučitelji vjeronaučnu pouku usklade s propisima Ministarstava prosvjete, znanosti, kulture i športa. Kada djeca idu na redovitu nastavu, neka se održava i vjeronaučna pouka. Isto tako treba uskladiti propisani broj vjeroučenika u isto vrijeme u zatvorenom prostoru, kao i poštivanje odredaba s obzirom na upotrebu maske.
S obzirom na ostale pastoralne aktivnosti. Neka župnici i pastoralni djelatnici i suradnici nastoje, jasno koliko je to u ovim vremenima i okolnostima moguće, organizirati pastoralni rad, uvijek imajući na umu da nam je život od Boga darovan i da nemamo pravo ugrožavati ni vlastiti život ni živote onih kojima smo poslani.
Na pitanja koja se dotiču slavlja svetih vremena Došašća i Božića te blagoslova kuća, oglasit ćemo se na vrijeme, prateći razvoj pandemije.
U molitvi Trojedinomu Bogu da nas, po zagovoru naših nebeskih zaštitnika sv. Josipa i sv. Mihovila, oslobodi od ove kušnje i svakog drugog zla, sve vas s poštovanjem pozdravljamo.